Máte s sebou na vaší dovolené děti do 12 let? Pak je vemte do Sušice, určitě se tam vyřádí a vy se nebudete nudit. Zdatnější můžou jet na kole - doporučujeme 20 kilometrovou trasu přes Zavlekov, Krutěnice, Čejkovy a Tedražice, autem klasicky přes Kolinec.

Sušice je skutečně město dětem zaslíbené, protože všechny venkovní aktivity jsou tam koncentrované na jednom místě. Na rozdíl od Klatov, kam s dětmi určitě nejezděte, protože se tam budou nudit. Klatovy mají jednu obrovskou nevýhodu - každá dětská aktivita je na úplně opačné straně města. Na jednom konci koupaliště, 4 kilometry daleko park s lanovým centrem, další 2 kilometry daleko skatepark, neobyvatelné vybetonované náměstí, kde vůbec nic pro děti není a tak dále. Klatovy jsou dobré místo na výlet pro dospělé milovníky historie za barokními památkami, ale to jak známo děti moc nezajímá. Takže se vydejte do Sušice.

Pokud pojedete autem, zaparkujte zde za koupalištěm, přímo u ostrova Santos, který je centrem všeho dění a východištěm k dalším výpravám. 

 Přímo u parkoviště je první lákadlo - jednoduchý malý pumptrack na odrážedla, koloběžky nebo kola. Přes betonový můstek se dostanete rovnou na říční ostrov Santos, letní centrum města. Uprostřed najdete perfektní bistro, dětské hřiště s lanovkou, klouzačkou a podobně. Posedíte si, děti se vybbnou a můžete jít dál. 

Když se vydáte podél řeky směrem do města, dojdete na Fuferny, což je další zábavné místo s Offparkem - lanovým centrem v korunách stromů. Prolézačka je náročná a není vhodná pro malé děti.

Ty se ale vyblbnou kousek dál - u restaurace Fuferna, která vaří turistickou, ale dobrou klasiku, najdete další hřiště a perfektní zemní trampolíny. Z Fuferen už je to jen kousíček do centra, můžete si ho projít a vrátit se pomalu na Santos, třeba po druhé straně Otavy kolem kapucínského kláštera.

Pokud bude horko, doporučujeme chvíli pobýt na koupališti, jak jinak vhodném pro děti, pokud bude ošklivě, je hned vedle krytý bazén, překvapivě opět vhodný pro děti. Možná se ptáte, proč tolik zdůrazňujeme, že je to vhodné pro děti. No protože v Klatovech tyhle aktivity moc vhodné pro děti nejsou... asi se na ně zapomnělo.

Dostali jsme se zpět na parkoviště za koupalištěm a pokud dítka projeví zájem o pěší procházku, vydáte se na druhou stranu směr Dlouhá Ves na Páteček. Je to asi 2,5 kilometru, pro dětičky na kolech, nebo odrážedlech žádný problém, pro pěší dospělé také ne, cyklotrasa vede krásným lesem podél Otavy, ale pozor, o víkendech poměrně přeplněno. Na Pátečku je moc pěkné koupání v řece a kousek odtud je moc pěkné místo zvané Pastvina, kde najdete zvířata, jedlý les, výborné bistro a tak. Jsou o pár let před námi, něco podobného uděláme i u nás na Hnačově - mini zoo už máme, čeká nás jedlý les a zahrada.

Pokud se necítíte na to, dojít tam pěšky, dá se dojet autem a zaparkovat hned u areálu. Nedoporučujeme se tam vydávat o víkendu - je tam moc lidí - ideální o prázninách na výlet ve všední den. 

Po takovém náročném výletě si jistě zasloužíte dobrou kávu a děti i vy něco sladkého - doporučujeme navštívit Kafe Žebřííík přímo naproti plaveckému bazénu.