Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá a mají hebkou srst.

U nás si milovníci chlupatých mazlíčků přijdou na své. Nejen, že jsou v areálu psi vítáni (ale pozor, musí mít řádnou výchovu a musíte po nich důkladně uklízet!) nabízíme vám i možnost podívat se na zajímavé druhy hospodářských zvířátek, která nejen máme, ale i chováme a množíme. A ZOO je to vskutku mezinárodní, jeden druh zvířat je z největší dálky, jak to vůbec na zeměkouli jde.

POZOR: důrazně varujeme před tím, abyste dávali naším zvířatům cokoliv žrát bez předchozí domluvy. A to ikdyž náhodou budou na volno a budou žebrat. Obzvlášť se to týká koz, ovce zajímá jen tráva a prasátka nepouštíme.

Ouessantská ovce

Tyto velmi roztomilé ovečky nám spásají trávu v areálu. Jedná se o nejmenší plemeno ovcí na světě s výškou kolem půl metru a váhou do 15 kilo. Proč jsou tak malé? Pochází totiž z malého ostrova Ouessant, který leží v atlantském oceánu 20 kilometrů západně od Bretaně. Poměrně nehostinné místo, kde je málo trávy a pastvy obecně, takže menší tvor vyhrává v Darwinově evoluční teorii.

Jehně Erich s mámou

Ovečky žily až do začátku minulého století pouze na tomto ostrově, postupně se začaly vozit na kontinent. Při prvním dovozu do Čech také vzniklo chybné označení jako Quessantská ovce, údajně nekvalitním výtiskem faxu.

Máme jednoho berana - mimochodem rád trká ze zálohy, takže pozor s dětmi, kterého jsme dovezli na podzim 2021 z podhůří Brd a tři ovečky. Beránek se hned pochlapil, takže 3. dubna 2022 se nám narodily dvě jehňátka - bílé a černé. Ovečky nemají jména, ale mláďata pojmenováváme podle svátků v kalendáři, takže nová mláďata jsou asi Erika a Ríša, podle toho, zda to budou kluci, nebo holky.

Holandské zakrslé kozy

První přírůstek do naší ZOO. V dubnu 2021 jsme z klatovského zahradnictví dovezli černobílou kozu Káju a její hnědobílou dceru Adélku a k nim jsme z Houstouně pořídili kozla Edu. Ten také nelení a momentálně, tedy k dubnu 2022 máme tři kůzlata - Lýdii od Káji a asi dva kozlíky dvojčata Jarmila a Dobromila.

Eda, Adélka a Kája

Kozy jsou hodně drzé, celou loňskou sezónu se potulovaly po okolí a zlobily, rády žebrají o kus suchého chleba. Kůzlata ještě nejsou ochočená a utíkají před lidmi.

Prasátka Kune Kune

V říjnu 2021 jsme si z výletu do Beskyd přivezli naším obytňákem dvě roztomilá malá prasátka. Přes zimu poněkud vyrostla a nabrala a nakonec se ukázalo, že to nejsou čistokrevná Kune Kune, ale křížená s vietnamským prasetem, takže trochu větší. Nemají jména, říkáme jim černá beskydka 1 a 2.

Vepříci

V březnu 2022 jsme to již vzali za správný konec. Pořídili jsme čistokrtevného kance Ferdinanda, původem ze Strmilova v České Kanadě a čistokrevnou sviňku Světlanu z Mezholez u Horšovského Týna. Kanec hned všechny obskočil, takže v červnu očekáváme skutečnou záplavu malých prasátek.

Kune Kune jsou novozélandská prasátka, původem asi z Asie, odkud je dovezli před více než 200 lety první osadníci. Jsou to prasátka pastevní, přes léto se pasou ve výběhu, pochrochtávají si a odpočívají na slunci. Naše prasátka jsou ochočená a nechají se pohladit.