Vydejte se s námi na nějvětší vodní hrad v Čechách cyklistům zaslíbeným krajem, po trase, kde ale cyklistů moc nepotkáte. Trasa má 60 kilometrů a je určena zdatnějším cyklistům na trekových nebo horských kolech.

Začínáme v našem areálu a pojedeme směrem do vesnice po cyklotrase 2082. Na začátku Hnačova ale odbočíme na zelenou turistickou do Plánice, vyhneme se tak silnici a nepojedeme stejnou trasu tam i zpět. V Plánici odbočíme naproti škole směr Nepomuk a pod kopcem pokračujeme doleva směr Újezd u Plánice znovu po cyklotrase 2082. V bodu 3 naší mapy odbočíme vpravo na polní cestu a kolem statku se dostaneme na silnici spojující Mlynářovice a Mlýnské Struhadlo. Vydáme se vpravo a před Mlýnským Struhadlem odbočíme vlevo. Krásnou silničkou podél lesa dojedeme kolem Flosmanova mlýna (4) na křižovatku (5) zatočíme doleva sjedeme z kopce do obce Petrovice. V Petrovicích na návsi odbočíme vpravo a pokračujeme opět po naší cyklotrase 2082 směr Měčín přes Bíluky. Silnice je zde kvalitní a pěkně to sviští. V Měčíně si můžeme udělat zastávku, protože jsme ujeli 20 kilometrů. Je zde k vidění zámek a muzeum hraček.

Přejedeme náměstí rovně a pokračujeme až na křižovatku, na které odbočíme doleva na cyklotrasu 2188, po které dojedeme až do obce Malinec, ve které není nic k vidění :-) Hned na začátku Malince sjedeme z cyklotrasy vlevo a kolem rybníčku pokračujeme po neznačené silnici do Měčkova a Hráze. V Hrázi pozor, je třeba zatočit hned na začátku vpravo na cyklotrasu 2042 směr Třebýcinka. Mezi Třebýcinkou a Švihovem je dost nepříjemný kopec, ale na druhou stranu kvalitní asfalt a hlavně na kopci opravdu krásný výhled na údolí Úhlavy s hradem Švihov - hlavním cílem našeho výletu.

Hrad Švihov

Vstup na nádvoří hradu je zdarma, prohlídka je na každém, zda půjde, nebo ne, doporučujeme ale každopádně si hrad na kole objet kolem hradeb a vodního příkopu po naučné stezce Švihov a okolí. Pokud zde chcete obědvat, doporučujeme zajet si do bistra při hlavní silnici 27, ale pozor, otevřeno mají jen ve všední dny od 10 do 14 hodin.

Švihov máme za sebou a zpět pojedeme stejnou cestou - pod trať, ale nepojedeme kolem hřbitova, ale rovně do kopce směr Kamýk. Kopec je to pořádný, ale krajina nahoře v kopcích je skutečně nádherná, takže to stojí za to. Je to úplně klidný kraj, kde nejezdí skoro auta a nepotkáte tam živáčka. Prohlédněte si kamýckou skálu a pokračujte směr Těšnice a Otín - pozor na správnou odbočku vlevo!  Projedeme osadu Těšnice a pokračujeme až tam, kde končí silnice a začíná cesta. Zde se připojíme na zelenou turistickou a projedeme lesem až do Otína. Vychutnejte si úžasný výhled na celé údolí Klatov a Šumavské kopce. 

Kdo si to chce trochu zkrátit, může v Otíně zabočit do Předslavi, ostatní pojedou podle naší mapy polní cestou až do Makalov. Zde zatočíte směr Točník na 2076, ale pozor - v bodě 10 odbočíte vlevo na neznačenou polní cestu, po které dojedete až na Klatovské letiště do obce Chaloupky (12).

Rozcestí Točník

Na letišti je možné pozorovat seskoky parašutistů a je tam i restaurace. Klatovské letiště je jedna z nejvyhlášenějších drop zone v Evropě. Na stránkách najdete kalendář, kdy se létá. Pokud budete mít štěstí, uvidíte ve vzduchu i 4 Skyvany najednou.

Skyvan

Pokračujeme po cyklotrase do Ostřetic a dále do Petroviček. Pozor, tento úsek je poměrně frekventovaný. V Petrovičkách zatočíte na konci obce směr Němčice, ty projedete a pokračujete do kopce směr Újezd u Plánice. Kopec je nepříjemný, silnice hrbolatá. ale je třeba to vydržet, jinudy to nejde. V Újezdě už jsme byli na začátku, ale tady přijedete na druhou stranu vesnice. Přibližte si mapu a pozorně se podívejte, kudy zpět do Plánice. Jedná se o původní první silnici - krásný úsek přes louky a lesy, částečně ještě po kočičích hlavách. No a z Plánice už to znáte - po 2082 zpět na Hnačov a rovnou se osvěžit v našem bazénu (prosíme se předem osprchovat).